شبیه سازی یک نیروگاه بادی همراه با DFIG (همراه با شبیه سازی در حالت خطا)

يكپارچگي منابع توليد برق بادي و شبكه الكتريكي، به علت مزاياي زيست محيطي اين منبع تجديد پذير، با سرعتي زياد در حال رشد و توسعه است. توربين هاي بادي سرعت متغير به دليل كيفيت توان بهتر به سرعت در حال جايگزيني به جاي توربين هاي بادي سرعت ثابت هستند و از طرف ديگر ژنراتورهاي القايي دو سو تغذيه (DFIG1) به دليل توانايي تزريق توان راكتيو، كنترل مجزاي توان اكتيو و راكتيو و عدم نياز به بانك هاي خازني موارد استفاده بيشتري را در مزارع بادي به خود اختصاص داده اند.

در این فایل به شبیه سازی یک نیروگاه بادی 9MW که به توربین بادی آن DFIG متصل است می پردازیم.این مدل می تواند برای استفاده های آموزشی بسیار کارا باشد.این مزرعه بادی از 6 توربین 1.5 مگاواتی که از طریق یک خط ۳۰ کیلومتری برق را شبکه توزیع متصل است.همچنین یک کارخانه که ضریب توان آن 0.93pu است و توان مصرفی این کارخانه 2MVAR است.توربین بادی و بار موتور ها توسط سیستم حفاظت تحت نظارت هستند. همچنین ولتاژ لینک DC به کار رفته در DFIG و جریان و سرعت ماشین ها در حال مانیتورینگ است.توربین بادی مجهز به DFIG است که یک مبدل AC/DC/AC است که با مدلاسیون PWM کار می کند.سیم پیچ های استاتور مستقیم به شبکه 60HZ متصل شده است. در حالی که روتور با یک مبدل AC/DC/AC فرکانس متغیر تغذیه می شود.تکنولوژی dfig اجازه می دهد تا از توربین ها بادی درهنگام سرعت کم باد به بهینه ترین حالت استفاده شود و همچنین کمترین تنش مکانیکی در هنگام تند باد ها به توربین وارد شود.برای سرعت های کمتر از 10m/s روتور به صورت سنکرون میشود.توان مکانیکی توربین به عنوان تابعی از سرعت باد در سرعت های 5m/s تا 16.2m/s نمایش داده شده است.بخش کنترلی سعی بر کنترل DFIG با پیروی از خط قرمز دارد.بهینه سازی سرعت توربین بادی بین نقطه B , C  بدست می آید.یکی دیگر از مزایای استقاده از DFIG توانایی تولید توان راکتیو برای مبدل های الکترونیک قدرتی است.بنابراین با وجود DFIG دیگر نیاز به نصب بانک های خازن برای ژنراتور های القایی قفس سنجابی نیست. در ادامه به تاثیر افت ولتاژ ناشی از خطا بر روی سیستم پرداخته می شود.و به بررسی رفتار توربین بادی و کارخانه ای قرار دارد پرداخته می شود.

<div id="14726402119684474"><script type="text/JavaScript" src="https://www.aparat.com/embed/fXMzw?data[rnddiv]=14726402119684474&data[responsive]=yes"></script></div>

شما میتوانید تنها با یک کلید به راحتی فایل مورد نظر را دریافت کنید. 🙂

با عضویت ویژه در سایت MatlabFile به تمامی آرشیو فایل های موجود دسترسی پیدا کرده و قادر به دریافت تمام فایل های اجرایی متلب و آموزش های ویدیویی ارائه شده در این سایت خواهید بود.

ثبت نام

اگر عضو سایت هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربری

چند تصویر از شبیه سازی