شبیه سازی یک نیروگاه بادی همراه با DFIG (همراه با شبیه سازی در حالت خطا)

یکپارچگی منابع تولید برق بادی و شبکه الکتریکی، به علت مزایای زیست محیطی این منبع تجدید پذیر، با سرعتی زیاد در حال رشد و توسعه است. توربین های بادی سرعت متغیر به دلیل کیفیت توان بهتر به سرعت در حال جایگزینی به جای توربین های بادی سرعت ثابت هستند و از طرف دیگر ژنراتورهای القایی دو سو تغذیه (DFIG1) به دلیل توانایی تزریق توان راکتیو، کنترل مجزای توان اکتیو و راکتیو و عدم نیاز به بانک های خازنی موارد استفاده بیشتری را در مزارع بادی به خود اختصاص داده اند.

در این فایل به شبیه سازی یک نیروگاه بادی ۹MW که به توربین بادی آن DFIG متصل است می پردازیم.این مدل می تواند برای استفاده های آموزشی بسیار کارا باشد.این مزرعه بادی از ۶ توربین ۱٫۵ مگاواتی که از طریق یک خط ۳۰ کیلومتری برق را شبکه توزیع متصل است.همچنین یک کارخانه که ضریب توان آن ۰٫۹۳pu است و توان مصرفی این کارخانه ۲MVAR است.توربین بادی و بار موتور ها توسط سیستم حفاظت تحت نظارت هستند. همچنین ولتاژ لینک DC به کار رفته در DFIG و جریان و سرعت ماشین ها در حال مانیتورینگ است.توربین بادی مجهز به DFIG است که یک مبدل AC/DC/AC است که با مدلاسیون PWM کار می کند.سیم پیچ های استاتور مستقیم به شبکه ۶۰HZ متصل شده است. در حالی که روتور با یک مبدل AC/DC/AC فرکانس متغیر تغذیه می شود.تکنولوژی dfig اجازه می دهد تا از توربین ها بادی درهنگام سرعت کم باد به بهینه ترین حالت استفاده شود و همچنین کمترین تنش مکانیکی در هنگام تند باد ها به توربین وارد شود.برای سرعت های کمتر از ۱۰m/s روتور به صورت سنکرون میشود.توان مکانیکی توربین به عنوان تابعی از سرعت باد در سرعت های ۵m/s تا ۱۶٫۲m/s نمایش داده شده است.بخش کنترلی سعی بر کنترل DFIG با پیروی از خط قرمز دارد.بهینه سازی سرعت توربین بادی بین نقطه B , C  بدست می آید.یکی دیگر از مزایای استقاده از DFIG توانایی تولید توان راکتیو برای مبدل های الکترونیک قدرتی است.بنابراین با وجود DFIG دیگر نیاز به نصب بانک های خازن برای ژنراتور های القایی قفس سنجابی نیست. در ادامه به تاثیر افت ولتاژ ناشی از خطا بر روی سیستم پرداخته می شود.و به بررسی رفتار توربین بادی و کارخانه ای قرار دارد پرداخته می شود.

شما میتوانید تنها با یک کلید به راحتی فایل مورد نظر را دریافت کنید. 🙂

برخلاف سایت های دیگر که فایل ها را به صورت تکی می فروشند روال سایت ما این است که شما با عضویت در سایت MatlabFile به تمامی فایل های موجود دسترسی پیدا کرده و قادر به دریافت تمام فایل های اجرایی متلب و آموزش های ویدیویی ارائه شده در این سایت خواهید بود.

 

دریافت فایل

 

چند تصویر از شبیه سازی