بررسی تاثیر UPFC در یک خط ۱۰۰ کیلومتری

در سالهای اخیر مشکلات انرژی، محیط زیست و هزینه، احداث نیروگاهها و خطوط انتقال جدید را با مشکل روبرو کرده است در حالی که تقاضای توان در حال افزایش بود. این وضعیت یک بازبینی کلی بر مفهوم متداول سیستم قدرت را ایجاب کرد و تلاش برای رسیدن به قابلیت انعطاف بیشتر و استفاده بهتر از سیستمهای قدرت موجود را افزایش داد.
با پیشرفتهای به وجود آمده در تکنولوژی ساخت قطعات نیمه هادی توان بالا و الگوریتمهای کنترلی، این تکنولوژیها کاربرد وسیعی در انتقال HVDC و سایر طرحهای سیستم قدرت داشت، و تاثیر قابل توجهی در انتقال ac با استفاده از جبرانسازهای استاتیکی وار(SVC) ایجاد کرد. اما جبرانسازهای استاتیکی فقط یکی از ۳ پارامتر مهم (ولتاژ، امپدانس و زاویه فاز) تعیین کننده پخش توان در سیستمقدرتac را کنترل میکردند؛ دامنه ولتاژ در ترمینالهای منتخب خط انتقال. ملاحظات تئوری و مطالعاتسیستمهای اخیر بیان میکند که پیچیدگی بیش از حد سیستم قدرت ac به هم چسبیده، اهداف کنترلی مطلوبی را برای قابلیت استفاده و عملکرد قابل انعطاف سیستم به همراه دارد، که کنترل بلادرنگ امپدانس خط و زاویه فاز را ممکن میکند. از اینرو مفهوم سیستمهای انتقال ac قابل انعطاف (FACTS) ارائه شد، که شامل استفاده از قطعات الکترونیک قدرت توان بالا و مراکز کنترلی پیشرفته، برای افزایش توانایی انتقال توان سودمند تا حد حرارتی خط میباشد. در درون چارچوب FACTS استفاده از جبرانسازهای سری کنترل شونده توسط تریستور برای کنترل امپدانس خط، ترانسهای تغییر سطح کنترل شونده توسط تریستور جهت کنترل زاویه فاز و سایر قطعات کنترل شونده توسط تریستور برای جلوگیری از اضافه ولتاژ و متوقف کردن تغییرات دینامیکی مورد استفاده قرار گرفت. همچنینSVC ها و سایر جبرانسازهای کنترل شونده تریستوری که جهت کنترل پخش توان ایجاد شدند (شامل جبرانسازهای سری و شیفت فازها) سرعت لازم را جهت کنترل بلادرنگ داشتند. بنابه دلایل هارمونیک زائی و سرعت نه چندان بالای SVC و همچنین عدم جبرانسازی در ولتاژها و جریانهای کم، و با الهام از روش جبرانسازی کندانسور سنکرون، ایده جبرانسازهای استاتیکی بر پایه مبدلهای منبع ولتاژ و دارای منبع ذخیره کننده انرژی نظیر STATCOM (جهت جبرانسازی موازی) و SSSC (جهت جبرانسازی سری) مطرح شد. این جبرانسازها به صورت کاملاً دینامیک و بلادرنگ عمل کرده و با تزریق جریان(STATCOM) یا ولتاژ(SSSC) به سیستم، و جبرانسازی راکتیو خط، باعث افزایش قدرت انتقالی خط، افزایش پایداری ولتاژ، جبرانسازی نوسانات توان و افزایش پایداری گذرا میشوند. ولی مشکلی که در مورد این جبرانسازها وجود داشت عدم توانائی آنها در کنترل مستقل توان اکتیو و راکتیو خط بود. در نهایت طرح کنترلر یکپارچه پخش توان (UPFC) جهت جبرانسازی سری و موازی به صورت همزمان مطرح شد. در واقع UPFC برای کنترل بلادرنگ و جبرانسازی دینامیکی سیستم انتقال ac به وجود آمد.  از نقطه نظر عملکرد،UPFC توانائی کنترل انتخابی یا همزمان همه پارامترهای تاثیر گذار در پخش توان در طول خط (ولتاژ، امپدانس خط و زاویه فاز) را دارد. همچنین میتواند توان اکتیو و راکتیو جاری در خط را به طور مستقل از هم کنترل نماید.

در این شبیه سای قصد بررسی تاثیر یک upfc بر روی یک خط انتقال ۱۰۰ کیلومتری را داریم.

شما میتوانید تنها با یک کلید به راحتی فایل مورد نظر را دریافت کنید. 🙂

برخلاف سایت های دیگر که فایل ها را به صورت تکی می فروشند روال سایت ما این است که شما با عضویت در سایت MatlabFile به تمامی فایل های موجود دسترسی پیدا کرده و قادر به دریافت تمام فایل های اجرایی متلب و آموزش های ویدیویی ارائه شده در این سایت خواهید بود.

 

دریافت فایل

 

چند تصویر از شبیه سازی